Az Európai Unió és az Egyesült Államok kereskedelmi megállapodást köthet, de egyes szektorokban komoly és fáradságos tárgyalásokra lesz szükség Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke szerint.
Németországban az emberek többsége nem tudja elképzelni a jövőt készpénz nélkül a Bundesbank felmérése szerint.
Az Európai Központi Bank (EKB) elnökének szavait félreértelmezték a közösségi médiában terjedő bejegyzések, amelyek szerint az EU meg akarna szabadulni az amerikai és kínai fizetési rendszerektől, mint a Visa, Mastercard, PayPal vagy Alipay - számolt be az Euronews. Valójában évek óta tervben a digitális euró előkészítése, amely egy új fizetési alternatívaként jelenhet meg az európai elektronikus fizetési piacon. Hasonló témákról is szó lesz május 27-ei Financial IT konferenciánkon, érdemes eljönni!
Meg kell szüntetnie a bankfúziók előtt álló akadályokat Európának, mivel az eltérő nemzeti szabályok és szokások miatt széttöredezett pénzügyi környezet sebezhetővé teszi az EU-t a sokkokkal és piaci megingásokkal szemben - nyilatkozta csütörtökön Claudia Buch, az Európai Központi Bank felügyeleti vezetője a Reuters beszámolója szerint.
Az eurózóna, Nagy-Britannia és Svájc központi bankjai és felügyeleti hatóságai jelezték: fokozzák a bankok és a pénzügyi piacok monitoringját a kereskedelmi háború okozta globális piaci turbulencia miatt. Egyelőre egyikük sem lát okot a riadalomra, hiszen nem száradt ki a piac likviditási szempontból.
Az Európai Unió előtt álló vámháborús kihívás nemcsak gazdasági, hanem politikai fordulópont is, amely döntésre kényszeríti a tagállamokat az önálló stratégiai irányvonalról. Christine Lagarde szerint a Trump-féle „viszonossági” vámtarifákra adott válasz komoly hatással lehet az euróövezet növekedésére és versenyképességére is. Úgy látja, Európának most kell eldöntenie, hogy alkalmazkodik, vagy megerősíti önállóságát – derül ki a Les Echos összefoglalójából.
Bankot vehet az OTP Máltán, egy helyi lapértesülés alapján a magyar pénzintézet is az érdeklődők között van az eladósorba került HSBC Bank Malta felvásárlásában. A Times of Malta úgy tudja, hogy egy főként helyi vállalatokból összeállt konzorcium is ajánlatot tett a pénzintézetre.
Az UniCredit megkapta az Európai Központi Bank jóváhagyását a Banco BPM felvásárlására tett 14 milliárd eurós részvényalapú ajánlatához, ami újabb jelentős lépés az olasz bankszektorban zajló konszolidációs folyamatban - írja a Reuters.
Máltai lapértesülések alapján az OTP az egyik elsőszámú esélyes az HSBC eladósorba került máltai bankjának a megvásárlására. A hírt közlő Times of Malta szerint aggodalmak merülhetnek fel az OTP reputációjával kapcsolatban, annak oroszországi jelenléte miatt. A témában a máltai pénzügyminiszter és az OTP is megszólalt.
Az EKB Kormányzótanácsának egyik tagja szerint Trump elnök vámpolitikája és a német költekezés új helyzet elé állítja a döntéshozókat. Nem önmagában az áprilisi kamatdöntés a fontos, hanem előrébb is kell tekinteni. Véleménye szerint érdemes lehet megfontolni annak lehetőségét, hogy áprilisban már nem csökkentenek kamatot.
Egyes európai jegybanki és felügyeleti tisztviselők megkérdőjelezik, mennyire támaszkodhatnak továbbra is az amerikai jegybankra (Fed) piaci stresszhelyzetekben, különösen a dollár-swapok biztosításában – értesült a Reuters hat forrás alapján. Bár a Fed részéről nem érkeztek utalások arra, hogy felfüggesztené a rendszert, a Trump-adminisztráció egyes lépései – például az Oroszország iránti engedékenység és a szövetségesekre kivetett vámok – megingatták az európai bizalmat.
Az EU pénzügyi felügyeleti vezetői aggódnak, hogy a szabályozások egyszerűsítésére irányuló törekvések alááshatják a pénzügyi stabilitást biztosító védelmi mechanizmusokat. A szakértők szerint a 2008-as válság tanulságait nem szabad elfelejteni - írta meg a Financial Times.
Az UniCredit közölte: megkapta az Európai Központi Bank engedélyét új részvények kibocsátására, amelyből a versenytárs Banco BPM felvásárlását finanszírozná az olasz bankcsoport.
Az EKB döntéshozója szerint a jegybank előrejelzésénél valamivel hamarabb, már 2025 végére elérhetik a 2%-os inflációs célt. Joachim Nagel azt is elmondta, hogy a német gazdaság különösen kitett az amerikai kereskedelempolitikai intézkedéseknek.
A forint a múlt héten jelentősen erősödött a dollárral és az euróval szemben is, főként Donald Trump amerikai elnök vámháborús kijelentései, illetve az európai védelmi ipari döntések várható konjunkturális hatásai miatt. Hétfőn aztán eséssel indított a forint, és az sem adott neki újbóli lendületet, hogy közben éles fordulat alakult ki az euró/dollárnál, és ismét északnak vette az irányt. Hétfőn a jelentős magyar költségvetési hiányról szóló hír, illetve a vártnál jobb német ipari adatok nem mozgatták meg érdemben a piacokat, a délutáni amerikai Michigan-index adat nem hozott érdemi fordulatot.
Aggódik Európa növekedési kilátásai miatt az EKB döntéshozója, ugyanakkor a védelmi kiadások emelése javíthatja a kilátásokat. Az EKB várható kamatpolitikájával kapcsolatban megjegyezte, hogy a 2%-os cél eléréséhez a kamatok további változtatására van szükség.
Szokatlanul alacsony kilengéseket látunk a devizapiacon.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Szerinte Magyarország az egyik fény az egész világon.
Lehet, hogy erről beszélt az amerikai elnök a napokban.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.